winrar ściągnij

Winrar – kompresja i archiwa danych.

5/5 - (4 votes)

WinRAR do pobrania. WinRAR to skrót od angielskiego Windows Roshal Archive. Program jest typem aplikacji shareware, co oznacza, że jest oprogramowaniem zamkniętym, bezpłatnie rozpowszechnianym i umożliwiającym dzielenie się swoimi kopiami. Żeby jednak móc korzystać, ze wszystkich funkcji WinRAR, konieczne jest wykupienie licencji lub uiszczenie odpowiedniej opłaty, która nam to umożliwi. Oprogramowanie zamknięte w informatyce, sugeruje, że dany program jest czyjąś własnością i jest prawnie zastrzeżony. Dlatego korzystanie z programu WinRAR, obarczone jest pewnymi restrykcjami, podobnie jak jego kopiowanie, rozpowszechnianie czy też modyfikacja.  

WinRAR downloadNie posiada kodu źródłowego i w związku z tym, ma postać binarną. WinRAR, z powodzeniem funkcjonuje w środowisku Windows, Linux, FreeBSD i MacOS X. WinRAR został stworzony głównie po to, by kompresować i archiwizować dane. Kompresja danych, polega na zmianie sposobu zapisu informacji w celu zmniejszenia tzw. redundancji i tym samym objętości zbioru. W kompresji, chodzi o to, by wyrazić ten sam zestaw informacji, za pomocą mniejszej liczby bitów. Redundancja, to inaczej nadmiarowość. Natomiast archiwizacja danych, typowa dla programu WinRAR,  jest czynnością, która polega na przeniesieniu w inne miejsce w pamięci masowej, w celu ich długotrwałego przechowania. 

Pobierz WinRAR. Cechą charakterystyczną WinRAR jest to, że tworzy on archiwa z rozszerzeniem .RAR. Rozszerzenie, polega na oznaczaniu danego typu pliku, przy pomocy sufiksu jego nazwy. Rozszerzenie .RAR, po angielsku – Roshal archive – jest formatem bezstratnej kompresji danych, co oznacza, metodę kompresji informacji do postaci zawierającej zmniejszoną liczbę bitów, gwarantującą możliwość odtworzenia informacji z postaci skompresowanej do identycznej postaci pierwotnej. Zawiłe? Tak, niestety jest. WinRAR jest dosyć starym programem i jak na dokonania informatyki, został stworzony już dawno, stąd wielość opisujących go pojęć. 

Ściągnij WinRAR. Jak państwo widzicie, nie wszystkie programy są łatwe, miłe i jednoznacznie zrozumiałe w sposobie swojego działania. Niekiedy, trzeba się naprawdę postarać, żeby zrozumieć ich możliwości i zasady działania. Jednak, jest to warte naszych starań. Podobnie jak inne dziedziny wiedzy, sieć Internet, komputery czy programowanie, stale poszerzają zakres dostępnych sobie obszarów. Ciągle się zmieniają, aktualizują i wprowadzają zmiany. Pogłębianie swojej wiedzy na ten temat, może nam tylko pomóc w lepszym poznaniu tego obszaru naszego życia i ułatwić dalszą z nim pracę.